Podziel się:

Czy Trzebnicka Gazeta Nowa naruszyła dobra osobiste malińskiego przedsiębiorcy?

poniedziałek 27th, Maj 2013 / 11:38 Autor:
Kategoria: Interwencje

     Zwrócił się do mnie maliński przedsiębiorca z prośbą o pomoc w związku z publikacją dwóch artykułów jakie ukazały się na łamach Gazety Trzebnickiej Nowa:

 • Zamiast do oczyszczalni to na pole? – LINK
 • Fekalia z szamba wywożone na pole? – LINK

     W olbrzymim skrócie dla tych co nie mieli okazji przeczytać: Mieszkańcy Malina (nazwisk redakcja nie podaje) twierdzą, że właściciel firmy z Malina zajmującej się wywozem nieczystości, nie odprowadza odebranych ścieków do oczyszczalni, tylko rozlewa je na pole.


     To nie jest pierwszy przypadek tej firmy – swierdza w rozmowie telefonicznej jeden z czytelników gazety (jego dane również nie zostały opublikowane). Już od kilkunastu lat wywożą nieczystości na pola.
… itd. Wszystko to – jak twierdzą rozmówcy Nowej -  w celu maksymalizacji zysku.
     Nowa zadbała o ochroną danych osobowych swoich informatorów jednak posądzanego (a może pomówionego) o bezprawne działanie przedsiębiorcę nawet nie próbuje chronić.
     Z artykułów wynika, że:

 • przedsiębiorstwo, o którym mowa prowadzi Pani Sylwia,
 • ścieki odbiera jej mąż,
 • kiedyś właścicielem tej firmy był obecny Radny naszej gminy

     Każdy członek naszej społeczności, interesujący się choć trochę życiem publicznym gminy Wisznia Mała, o mieszkańcach Malina nie wspominając, zorientuje się o kogo w tych artykułach chodzi.

 • Czy działający w obronie interesu społecznego dziennikarz  jest uprawniony do wydawania osądów na podstawie opinii kilku mieszkańców?
 • Co z  domniemaniem niewinności?
 • Skąd pewność, że informatorzy redakcji są bezstronni?
 • Czy mają wystarczającą wiedzę fachową aby określić jednoznacznie, że wspomniany w artykułach przedsiębiorca faktycznie wylewał na pole fekalia a nie jak twierdzi gnojowicę.

     W oczekiwaniu na kolejny artykuł w tej sprawie, udowadniający winę przedsiębiorcy albo odwołujący postawione mu zarzuty, Redakcji Nowej a zwłaszcza Pani Redaktor Barbarze Wojtkowiak dedykuję Uchwałę siedmiu sędziów z dnia 18 lutego 2005 r., III CZP 53/04:  
     Wykazanie przez dziennikarza, że przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych działał w obronie społecznie uzasadnionego interesu oraz wypełnił obowiązek zachowania szczególnej staranności i rzetelności, uchyla bezprawność działania dziennikarza.  Jeżeli zarzut okaże się nieprawdziwy, dziennikarz zobowiązany jest do jego odwołania.  Uzasadnienie Uchwały tutaj: LINK.

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

12 Comments on “Czy Trzebnicka Gazeta Nowa naruszyła dobra osobiste malińskiego przedsiębiorcy?

 • Jeśli tak jest, że gość brał normalna kasę od posiadacza szamba i zamiast zawartość beczki dostarczyć do Stzrszowa – wylewał to gdziekolwiek, to winien ponieść solidna karę. Wójt Gminy winien natychmiast odebrać mu prawo wykonywania tej usługi. Jeśli to się potwierdzi, to mamy do czynienia z klasycznym oszustem i złodziejem.

 • Jeśli jednak podejrzenia się potwierdzą, facet powinien ponieść surowa karę, bowiem oszukiwał ludzi, nie wspomnę juz, że oszukiwał swoich sąsiadów….a to już jest żenujące. No takie bywają niestety nasze firmy z ciągnikiem Ursus C-360.
  Brał od nas po 130-150 zetów, bo w cenie tej by koszt odstawienia fekaliów do Stzrszowa…No ale poco, skoro facio z ciągnika c-360 wszystko brał dla siebie…

 • Andrzej Podrez Post author

  Tak to się robi w Olsztynie:
  http://gazetaolsztynska.pl/99180,Wylewal-szambo-do-lasu-bo-biznes-coraz-mniej-oplacalny.html#axzz2UoJ2FT4P
  a tak w w Warszawie: http://warszawa.naszemiasto.pl/archiwum/1475062,policja-zatrzymala-mezczyzne-za-wylewanie-szamba-na-swoje,id,t.html
  Sprawcy mimo że zostali przyłapani na gorącym uczynku i zostali ukarani nadal pozostają anonimowi.
  W Trzebnickiej Gazecie Nowej natomiast, można oczerniać człowieka wskazując go niemal palcem mimo, że nic mu nie zostało udowodnione.

 • Tu nie mamy do czynienia z żadnym oczernianiem, chyba że mamy do czynienia z przysłowiem: „uderz w stóó, a nożyce się odezwą” :) :):):)
  Moje zdanie jest następujące:
  1. Skoro facet z tej firmy ma pozwolenie na wywóz nieczystości i daje się jednocześnie widzieć, że ze swojejgo beczkowozu wylewa coś na okoliczne pola, to winien się z tego wytłumaczyć, ponieważ jedziała nie zwyczajnie budzi poważną wątpliwość:
  - bierze niemałą kasę od posiadacza szamba;
  - nie odwozi nieczystości do Strzeszowa;
  - generuje sobie bardzo duży zysk (oszczędza na Strzeszowie);
  - oszukuje tym samym swoich klientów (winien mieć dużo niższe stawki:):):)
  - zanieczyszcza okoliczne pola- ludziom śmierdzi z tych pół….

  Skoro tak: to sam facet – właściciel owej firmy winien unikać takich sytuacji. Z jego straony mamy do czynienia ze zwyczjną lekkomyślnąścią i prowokowaniem nas mieszkańców. SKoro tak działa – niech się teraz tłumaczy….
  A jeśli to prawda -Wójt Gminy winien go wywalić na zbity pysk.
  Pozdrawiam

 • Andrzej Podrez Post author

  Z tym stołem to trafiłeś jak kulą w płot :) ale mniejsza z tym.
  Każdy mieszkaniec powiatu trzebnickiego musi sobie odpowiedzieć na następujące pytanie:
  Czy my jako społeczność zgadzamy się na to żeby nasza lokalna gazeta rozstrzygała o winie bądź niewinności jednego z naszych sąsiadów?

 • Osobiscie uwazam iz w nasza gazeta przesadziła, nie majac dowodów nie mozna wypisywac takich oskarżeń czy pomówień, przecież takich telefonów może byc ze 100 i to fałszywych bo skoro nikt tego nie sprawdza i osoba jest anonimowa to moze zmyslac i mówic co sie jej tylko podoba. a w gazecie zostanie to opublikowane bez żadnej wiedzy i dowodów.
  i dodam ze nie o tego faceta chodzi co mysla ludzie i opisuje gazeta. patrzcie uwaznie.

 • Non 23….skoro znasz traktor i jego właściociela, który wyrzuca to świnstwo pobierając jednoczesnie opłaty za wywów, jakby nieczystości te odwoził do Strzeszowa….to dziwię Ci się, że siedzisz cicho i tolerujesz ten stan. Stan patologii i bezczelnego zarobku poprzez zwyczajne oszustwo. No cóż…To w zasadzie Twój wybór, ale sprawa nas wszystkich. Skoro wiesz kim On jest – napisz…Przecież nie oczernisz, bo Ty wiesz, znasz go i wiesz, że to rozwozi po polach…No dawaj, albo siedź cicho i wąchaj smród z pół….

 • non23 Post author

  Ale to Ty napisałes marke i model ciagnika. wiec tez ich musisz znac. wiec sam napisz cos o nich:) połowa mieszkanców Malina korzysta z ich usług i siedza CIHO, dlaczego???? bo pasuje im cena ?(ponoc jest niższa niz usługi tego drugiego pana.) nie maja rachunków, koncesji ani zadnej dokumentacji na prowadzenie takiej działalnosci:)opłat zadnych tez nie ponosza, urzad skarbowy,zus ,faktury za oczyszczalnie. to ich nie interesuje. wybieraja szamba wylewaja potem na łaki pola w biały dzien i maja z tego czysty zysk.A ludzie widza to co chca widziec i słyszec :( ludzka zazdrosc jest okropna:)

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum