Podziel się:

Dobrzyk Żmigrodzilla – ozorowicki smok, podbił serca Żmigrodzian

czwartek 18th, Czerwiec 2015 / 22:59 Autor:

Bieg Smoka, konkursy, prezentacje, jarmarki, występy zespołów muzycznych oraz Parada Smoków to tylko niektóre atrakcje tegorocznych Dni Smoka, które odbyły się 13 i 14 czerwca w Żmigrodzie

Tradycyjnie jak co roku wybrano Najlepszego Smoka Parady. W tym roku laureatami pierwszej nagrody zostali ex aequo: Agnieszka Dobrzańska z Ozorowic i Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie.

Zapytałem autorkę nagrodzonego smoka, Dobrzyka Żmigrodzilli skąd wziął się pomysł na uczestnictwo w tej paradzie:

Moja młodsza córka Ewa jest zafascynowana smokami i dinozaurami. Parada smoków nie mogła nas ominąć. Pomyślałam jednak, że fajnie by było nie tylko tam pojechać ale i pokazać coś własnego. I tak – z połączenia fascynacji córki i mojego hobby, zamiłowania do gliny – powstał Dobrzyk.

Smok został przeze mnie ulepiony ręcznie z 30 kg gliny szamotowej, ma 2 metry, jest poszkliwiony oraz  dwukrotnie wypalony w temperaturze 900 i 1280 st. C. Moje córki Ewa i Dominika pomagały mi w lepieniu i wymyśliły imiona dla smoka. Dodatkowo aby zachęcić żmigrodzkie dzieci do fotografowania się ze smokiem, Ewa użyczyła miecze, tarczę, hełm i strój rycerza. Mój mąż wykonał skrzydła.

Decyzję podjęłam tydzień przed paradą. Realizacja tego zadania w tak krótkim czasie wydawała się nierealna,  ale najpierw podsuszyliśmy smoka w … piekarniku domowym. To znacznie przyspieszyło cały proces. Później smok trafił do pieca pracowni ceramicznej Elżbiety Filipkiewicz.  W sobotę wieczorem gotowy smok opuścił piec a w niedziele zaprezentował się w Żmigrodzie budząc zachwyt wielu osób.

Chciałabym na łamach portalu serdecznie podziękować Eli Filipkiewicz za szybką i sprawną akcję z wypałami. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Żmigrodu za ciepłe przyjęcie. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniale zorganizowanej imprezie, która na długo zostanie w naszej pamięci. Zdjęcia smoka można zobaczyć na stronie miasta Żmigród oraz w najnowszym numerze Gazety Nowa. Natomiast obejrzenie Dobrzyka „na żywo”  możliwe jest w Ozorowicach.

 

dekoracja

 

smok2

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum