Podziel się:

Dogtrekking – dla kogo i z jakim psem?

wtorek 19th, Maj 2015 / 18:21 Autor:
Kategoria: Imprezy masowe

Do zawodów w Wiszni Małej został już tylko miesiąc. W związku z tym rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych dogtrekkingowi. Na początek Liliana Bonk  jedna z organizatorek Pucharu Polski w Dogtrekkingu wyjaśni nam kto może wystartować w zawodach i jaki pies może nam towarzyszyć.

Dogtrekking to sport uniwersalny i otwarty. W istocie, poza wiekiem i stanem zdrowia psa, nie ma w tej dyscyplinie żadnych ograniczeń. W większości przypadków start w zawodach jednej z „psich” dyscyplin poprzedzony musi być intensywnymi przygotowaniami, treningiem lub szkoleniem psa. W przypadku dogtrekkingu wystarczą szelki, smycz z amortyzatorem oraz dobre chęci.

Najkrótsze dystanse dogtrekkingu wahają się w granicach 15 – 17 km i doskonale nadaja się dla osób niewytrenowanych i początkujących. Osoby bardziej aktywne wybierają dłuższe trasy – 25 lub 40 km.

Ułatwione zadanie mają właściciele psów „ciągnących” (np. husky). Marsz z takim psem jest znacznie łatwiejszy i bardziej efektywny, szczególnie na podejściach. Najlepiej na długich i wymagających trasach radzą sobie psy średnie, stosunkowo lekkiej budowy jak np. sznaucer średni, siberian husky, beagle, posokowce. Doskonale nadaja się też psy typowo użytkowe: owczarki niemieckie, belgijskie, border collie, wyżły, pointery (oraz mieszańce posiadające cechy wymienionych przez autorkę ras – przyp.red).

Często bardzo wytrzymałe są psy ras małych, szczególnie pełne energii terriery. W przypadku ras dużych i olbrzymich należy pamiętać, że dłuższe wyprawy możemy zacząć z psem, który ukończył przynajmniej 2 lata. Zmniejsza to ryzyko kontuzji oraz schorzeń nie dojrzałego jeszcze w pełni układu kostnego.

W przypadku psa starszego należy zachować szczególną ostrożność. Start psiego seniora musi być poprzedzony wizytą u lekarza weterynarii. Jeżeli nasz pies cierpi na nadwagę, należy go najpierw odchudzić.

W ramach treningu wystarczy po prostu wydłużyć spacery oraz przykładowo raz w miesiącu wybrać się na 30km trasę. Doskonałym treningiem są również wycieczki górskie. Warto zachęcać psa by napierał na do przodu i nam pomagał. Z kolei na zejściach aktywnemu psu dobrze założyć kantarek.

W dogtrekkingu sprawdzi się każdy pies. Owszem, bernardyn nie będzie maszerował równie szybko jak siberian husky, a małą chihuahuę przyjdzie nam, czasem ponieść na rękach. Przede wszystkim liczy się jednak kontakt z przyrodą i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu z psem.

 Liliana Bonk/dogtrekking.com.pl

dog-trekking

DogTrekking to sport dla osób w każdym wieku

 

puchar-polski-w-dogtrekkingu

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum