Podziel się:

Droga S5 z innej perspektywy

środa 21st, Październik 2015 / 22:02 Autor:
Kategoria: Drogi i kolej

Szanowni „Budowniczowie ” drogi S5.

Cieszymy się, że prace trwają i widać postęp! Już za niespełna 2 lata będziemy być może jeździć nową drogą. Prosimy tylko o informację, jak mamy ten czas przetrwać!!!

Niestety jako mieszkańcy miejscowości położonych w pobliżu budowanej drogi S5 wciąż borykamy się z totalną ignorancją z Waszej strony.!!!

Kilkukrotnie zwracałam się z prośbą, o załatanie dziur powstałych w miejscu łączenia płyt na drodze tymczasowej tzw. „bajpasie” jaki wykonała firma Astaldi, przebudowując z oczywistych względów drogę powiatową 1365D. Mieszkańcy Piotrkowiczek i Mienic nie mają samochodów terenowych tak jak większość kierowników budowy. Rozumiem, że firma Astaldi  ma fundusz na urwane koła i zniszczone amortyzatory w samochodach wszystkich użytkowników tej drogi!

Odcięliście Państwo mieszkańców okolicznych wsi od trzech szlaków pieszych, nie wyznaczając w zamian żadnych dróg alternatywnych. Początkowo, nawet nie ustawiliście znaków zakazu przejścia. Po co dbać o bezpieczeństwo i wygodę pieszych – „jakoś sobie poradzą”. Dużo nacisków wymagało zrobienie oczywistego z mojej perspektywy: chodnika – przejścia dla pieszych.

Prosiłam kilkukrotnie, aby na tym tymczasowym ciągu pieszym (wątpliwej jakości, bo jest to tylko wysypany i utwardzony tłuczeń, który aktualnie jest już rozjeżdżony przez pojazdy z budowy) nie parkować ciężarówek, bo przejść nie można no i się zniszczy… cóż miałam rację…  Szkoda, że pomimo powstałej przy naszej drodze tymczasowej wytwórni mas bitumicznych nie udało się firmie Astaldi wygospodarować relatywnie niewielkiej ilości asfaltu na utwardzenie chodnika.

Mam też wrażenie, że nie wiecie Państwo jak bardzo uciążliwe jest mycie za każdym razem samochodu, po przejechaniu przez taką drogę – która powinna być co jakiś czas po prostu sprzątana. Wydaje mi się, że jest to Państwa obowiązek. To, że trwa budowa nie oznacza, że nasze samochody muszą wyglądać jakby codziennie uczestniczyły w rajdach terenowych Wzgórz Trzebnickich.

My mieszkańcy naprawdę dzielnie znosimy korki i uciążliwości, rozumiemy, że to czas budowy, ale prosimy o trochę szacunku. Nie mamy aut służbowych – na budowę, no chyba, że chcecie nas Państwo zmusić nas do zbiórki paragonów z myjni – bo na to też macie jakiś fundusz w ramach kontraktu.

Do tego wszystkiego dochodzą najważniejsze w tym temacie kwestie bezpieczeństwa, bo wjeżdżające i wyjeżdżające ciężarówki na drogę krajowa nr 5  z naszej drogi powiatowej, budzą grozę i przerażenie w oczach.

Wjazd/Zjazd jest za wąski na mijanie się dwóch ciężarówek. Pojazdy ścinają łuki powodując zagrożenie dla innych uczestników ruchu, zasłaniają też widoczność przy wyjeździe co łącznie z ograniczającymi widoczność barierkami na DK5 powoduje bardzo duże zagrożenie dla mieszkańców!

Może należało by przemyśleć dodatkowe oznakowanie na drodze S5, przy skręcie na Mienice i zamontować tymczasowe lustro, albo po prostu dostosować ten  łuk i odcinek budowy do dwóch mijających się ciężarówek?

Tu nie ma żartów i to już nie o brudny samochód chodzi tylko o bezpieczeństwo pieszych i poruszających się mniejszymi pojazdami, którzy w takiej sytuacji nie wiedzą gdzie uciekać.

Tekst może się Państwu wydawać zabawny, ale ja osobiście  nie wiem, czy śmiać się czy płakać. Zważając na fakt postawienia przy naszych miejscowościach wytwórni mas bitumicznych Colas, raczej szybko się z problemem nie rozstaniemy.

Przedstawione powyżej problemy nie dotyczą tylko mojej gminy Wisznia Mała i nie tylko Piotrkowiczek, podobna sytuacja ma miejsce na drodze pomiędzy Krzyżanowicami a Psarami i pewnie też na innych drogach Powiatu Trzebnickiego.

Na koniec z przykrością stwierdzam, iż pomimo naszej dobrej woli, składanych przez mnie próśb ustnych i wykonywanych telefonów  –  nie pomogło.

Cóż, może oficjalne pismo napisane przeze mnie do Firmy Astaldi oraz do GDDKiA (inwestora)  coś zmieni. W końcu jest też na każdej budowie coś takiego jak nadzór, przynajmniej czysto teoretycznie.

Czekamy na szybką reakcję i nie prosimy o wiele, o to abyście Państwo budowali „z głową” i szanowali nas Mieszkańców. Mam nadzieję, że mój apel zostanie potraktowany poważnie i komfort użytkowania drogi tymczasowej  oraz przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników drogi powiatowej 1365D stanie się dla Państwa sprawą priorytetową.

 Z poważeniem

Magdalena Szymczuk

Radna Powiatu Trzebnickiego

Zapraszam na mojego facebooka Magdalena Szymczuk – osoba publiczna, tam można  dowiedzieć się więcej i pooglądać kilka zdjęć z budowy, ciut innych niż te zamieszczane przez oficjalne media.

chodnik

chodnik…

laczenie

łączenie drogi powiatowej z tymczasową

parking

czy trzeba czy nie – parkujemy

skrzyzowanie

dalsza część chodnika

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum