Podziel się:

Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika – 5-6.10.2012, Oborniki Śląskie

poniedziałek 17th, Wrzesień 2012 / 08:40 Autor:

     Już w pierwszy weekend października (piątek-sobota) rusza trzecia edycja Festiwalu Kultur Świata im. Tony’ego Halika w Obornikach Śląskich.
     Jak co roku zielone miasteczko odwiedzą podróżnicy, badacze, fascynaci różnych zakątków świata.
     Wraz z nimi odwiedzimy niemal wszystkie kontynenty, podejrzymy codziennie i niecodzienne życie ich mieszkańców, na chwilę przeniesiemy się do Mongolii, Ekwadoru czy Indonezji.


Prelegenci

     Organizatorzy jak co roku zadbali o wysoki poziom merytoryczny pokazów – prelegenci to osoby doskonale znające tematy, które będą poruszać, wnikliwi obserwatorzy, cierpliwi słuchacze i zarazem interesujący mówcy.
     Niektórzy z nich, jak np. Agnieszka Latocha – pracująca na co dzień na Uniwersytecie Wrocławskim jako wykładowca, gościli na pokazach organizowanych przez Stowarzyszenie Ośrodek Kultur Świata już kilkukrotnie, zawsze spotykając się z ogromnym aplauzem publiczności.

Gość specjalny

     Gościem specjalnym Festiwalu Gościem specjalnym Festiwalu będzie Jerzy Haszczyński, reporter i komentator spraw międzynarodowych, dziennikarz „Rzeczpospolitej”. Haszczyński jest laureatem pierwszej edycji Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego, dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Grand Press, w 2005 otrzymał, wraz z działem zagranicznym „Rzeczpospolitej”, Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, był też laureatem innych wyróżnień w konkursach SDP.
     W zeszłym roku napisał książkę Mój brat obalił dyktatora, na którą składają się na nią reportaże z przechodzących gwałtowne zmiany krajów muzułmańskich — Tunezji, Egiptu, Libii, Jemenu, Maroka, Iranu, Turcji oraz Strefy Gazy.

Program

     Festiwal wyróżnia się bardzo szeroką ofertą skierowaną zarówno do dorosłych, jak i młodszych uczestników. Największą część programu stanowią obrazy różnych zakątków świata oczami odwiedzających je podróżników. Ich zwieńczeniem będzie spotkanie z Jerzym Haszczyńskim, który opowie o Arabskiej Wiośnie Ludów oraz zdradzi część tajemnic dobrego warsztatu reportera, będzie czas na pytania od publiczności, a w kuluarach na zdobycie autografu w jego najnowszej książce.
     Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji będą warsztaty i debata. Korzystając z okazji, że będzie z nami profesjonalista, zapytamy o tajniki warsztatu reportera, nie zabraknie zapewne miejsca na dyskusje o różnego rodzaju problemach, jakich doświadczają wykonujący ten zawód, zwłaszcza ci odwiedzający miejsca ogarnięte konfliktami zbrojnymi. Debata dotyczyć będzie pomocy humanitarnej, pomocy rozwojowej i sprawiedliwego handlu. Jak co roku zarówno gości przyjezdnych, jak i świeżo upieczonych Oborniczan po miasteczku oprowadzi lokalny patriota i fascynat Obornik Śląskich – pan Artur Przystarz.
     W tym roku cieszący się zawsze ogromnym powodzeniem spacer połączony będzie dodatkowo z grą miejską. A po godzinach dla rozluźnienia i integracji wieczorami organizatorzy zapraszają do klubu festiwalowego – Bajki, gdzie bawić się będziemy przy czeskich napitkach, brazylijskich yerba mate i muzyce świata.

Organizatorzy

     Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Ośrodek Kultur Świata się przy współpracy z Obornickim Ośrodkiem Kultury i Fundacją Ekorozwoju oraz przy wsparciu lokalnych władz oraz przedsiębiorców. Stowarzyszenie Ośrodek Kultur Świata jest organizacją pozarządową działającą na terenie Obornik Śląskich i Wrocławia od 2008 roku.
     Od początku regularnie organizuje spotkania z ciekawymi i nietuzinkowymi ludźmi, a od trzech lat angażuje się w obornicki Festiwal.

 

Informacja prasowa

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum