kask rowerowy

kask rowerowy

Kask rowerowy w wielu krajach jest codziennością i nie wzbudza większego zainteresowania. Niestety w Polsce statystyczny niedzielny rowerzysta o kasku myśli z odrazą, bo mu jest niepotrzebny.

Dla kogo kask rowerowy?

Kask rowerowy powinien posiadać każdy, kto korzysta z roweru. Nieważne, czy jeździmy wolno, czy szybko, pokonujemy długie bądź krótkie dystanse, na jakiej nawierzchni się poruszamy, czy jesteśmy młodzi, czy starzy. Kask rowerowy to nasze bezpieczeństwo – gdy zdarzy się wypadek, może uratować nam życie lub uchronić przed kalectwem.

Dlaczego warto?

Głównie ze względu na bezpieczeństwo, bo przecież zdrowie jest najważniejsze. Kask chroni również przed udarem słonecznym. Niewątpliwą zaletą jest także ochrona przed wszelkiego rodzaju gałęziami, które mogą skaleczyć głowę.

Jaki kask rowerowy dla mnie?

Kaski rowerowe dzielą się ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy trzy główne rodzaje kasków:

  • MTB
  • tzw. orzeszki
  • full faceaski MTB są używane do jeżdżenia na rowerach górskich           w terenie i na szosie. Kaski MTB cechują się dobrą wentylacją, opływowym kształtem, zapewniają ochronę górnej, bocznej i tylnej części głowy. Zalecane są również do spokojnej jazdy po ścieżkach rowerowych  i bardziej profesjonalnej, szybkiej jazdy po terenie i szosie. Ceny kasków MTB wahają się od 30 do 1000 zł.

aski MTB są używane do jeżdżenia na rowerach górskich           w terenie i na szosie. Kaski MTB cechują się dobrą wentylacją, opływowym kształtem, zapewniają ochronę górnej, bocznej i tylnej części głowy. Zalecane są również do spokojnej jazdy po ścieżkach rowerowych  i bardziej profesjonalnej, szybkiej jazdy po terenie i szosie. Ceny kasków MTB wahają się od 30 do 1000 zł.

Kaski orzeszki są używane głównie w jeździe na BMX-ach oraz freeride (wym. frirajd/frirajdzie). Cechuje je słaba wentylacja, ochrona górnej, bocznej oraz tylnej części głowy. Wyglądem przypominają orzech i stąd wzięła się ich potoczna nazwa. Dobrze sprawdzają się zarówno w jeździe na BMX-ie, jak i rolkach czy deskorolce. Ceny orzeszków mieszczą się w granicach od 30 do 300 zł.

Kaski full face są używane głównie do downhillu i wyglądem przypominają kaski używane przez motocyklistów crossowych lub żużlowców. Charakteryzują się mocną budową oraz ochroną zarówno głowy, jak i żuchwy rowerzysty. Wraz z kaskiem zaleca się korzystania z googli, które chronią dodatkowo oczy. Za kask full face trzeba zapłacić od 50 do nawet 1000 zł.

Kask rowerowy powinno się dobierać do stylu jazdy, jednak najczęściej kupowanymi kaskami są kaski MTB. Ważnym czynnikiem jest również wygoda, dlatego zaleca się  przymierzenie kasku przed zakupem.

Dobór odpowiedniego kasku

Kask, tak jak buty, ma swój rozmiar, dlatego konieczny jest odpowiedni dobór kasku do wielkości głowy rowerzysty. Standardowo kaski dzielą się na trzy wielkości: S (małe),    M (średnie) oraz L (duże). Kaski wielkości S zazwyczaj mierzą 45-50 cm obwodu, kaski M – 50-58 cm, kaski L – 58-62 cm. Rozmiary mogą się znacznie różnić ze względu na różne tabele rozmiarowe firm produkujących kaski. Większość kasków posiada regulację, aby dobranie odpowiedniego rozmiaru nie sprawiło większych problemów.

Polecane firmy kasków MTB

Najbardziej znane oraz polecane firmy kasków MTB to między innymi: MET, Uvex, Lazer, Limar, Specialized, Giro, Rudy Project.

Dodaj komentarz