Podziel się:

Ciasto naduwodnione – tajemnica doskonałego smaku pieczywa z Piekarni Jul-ka

poniedziałek 12th, Marzec 2012 / 12:13 Autor:

pieczywo          Quality of Live – projekt Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zrealizowany w 2011 roku, którego celem jest identyfikacja potencjału i zasobów Dolnego Śląska w obszarze nauka i technologie na rzecz poprawy jakości życia oraz wytyczenie przyszłych kierunków rozwoju w perspektywie 10 lat.
     W wyniku realizacji tego projektu ukazała się podsumowująca praca zbiorowa, w której autorzy omawiają między innymi zalety żywności funkcjonalej (żywności, której poza podstawowym zadaniem, jakim jest odżywianie, przypisuje się psychologiczny lub fizjologiczny wpływ na ludzki organizm).
     Technologia ciasta naduwodnionego stosowana przy produkcji pieczywa przez piekarnię Jul-ka jest tu przedstawiona jako przykład przedsięwzięcia stanowiącego wkład Dolnego Śląska w dynamicznie rozwijający się rynek żywności funkcjonalnej.

     O zaletach pieczywa naduwodnionego można przeczytać na łamach Przeglądu Piekarniczego i Cukierniczego nr 9/2009 (ciasto naduwodnione to takie w którym ilość wody przypadającej na 100 części wagowych mąki przekracza 70 – w tradycyjnym pieczywie stosunek ten wynosi 45):

  • kromka chleba z ciasta naduwodnionego ma dwa i pół raza mniejszą wartość energetyczną od kromki chleba tradycyjnego,
  • pieczywo wypiekane z ciast naduwodnionych odznacza się wyższą wartością prozdrowotną niż chleb tradycyjny,
  • fermentacja w luźnym cieście sprzyja powstawaniu związków  przyjaznych dla zdrowia człowieka i intensywniejszy jest także spadek substancji niepożądanych,
  • spożywanie takiego pieczywa zwiększa wykorzystanie odżywczych składników pokarmowych i zmniejsza dolegliwości typu nadkwasota lub niedokwasota.

     Pomijam fachowe nazwy związków chemicznych – osoby zainteresowane odsyłam do Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego.
     Doskonałą pointą do artykułu jest wypowiedź dr hab. inż. Katarzyny Szołtysek – profesor nadzwyczajnego, kierownika Katedry Analizy Jakości UE zajmującej się zagadnieniami dotyczącymi zarządzania jakością w przemyśle, głównie spożywczym, która wykonała 6 ekspertyz do wspomnianego wcześniej projektu Quality of Life:
- Nigdzie w świecie, nie ma takiego chleba, jak nasz. Byłyśmy z córką miesiąc w Stanach Zjednoczonych. Nie smakowało nam ich pieczywo, udające chleb. …. Polski chleb – z piekarni Julka, z Mamuta, jest naprawdę wspaniały – (Portal – kwartalnik Uniwersytetu Ekonomicznego)

Źródła:

  • Kwartalnik Portal – Wydanie 2/3 (10) 2011 – LINK
  • Identyfikacja potencjału i zasobów Dolnego Śląska w obszarze nauka i technologia na rzecz poprawy jakości życia (Quality of Life) oraz wytyczenie przyszłych kierunków rozwoju badania metodami foresight – LINK
  • Przegląd Piekarski i Cukierniczy 9/2009 – LINK

 

Jeszcze na koniec – Piekarnia Jul-ka ma już swoją stronę internetową:
www.piekarnia-julka.pl

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum