Podziel się:

Prawie 140 000 zł otrzyma Szkoła Podstawowa w Psarach w ramach pilotażowego programu Cyfrowa Szkoła

piątek 27th, Lipiec 2012 / 12:46 Autor:
Kategoria: Edukacja

     Rada Ministrów przyjęła w kwietniu b.r. program pilotażowy Cyfrowa Szkoła. 
     Wyniki pilotażu będą miały wpływ na planowany wieloletni program cyfryzacji szkół. Pilotaż będzie trwał od 4 kwietnia 2012 roku do 31 sierpnia 2013 roku i obejmie ok. 380 publicznych szkół podstawowych w tym Szkołe Podstawową w Psarach
     Nauczyciele i uczniowie otrzymają komputery, tablety, cyfrowe podręczniki i inne elektroniczne pomoce dydaktyczne dofinansowane przez rząd. Szkoła same zadecyduje, jaki sprzęt jest im potrzebny.

Dotacja będzie zależała od wielkości szkoły:

  • małe, do 100 uczniów, mogą liczyć na 90 tys. zł;
  • większe, (min. właśnie szkoła w Psarach) do 300 uczniów, dostaną maksymalnie po 140 tys. zł;
  • największe – nawet 200 tys. zł.

     Koordynatorem programu jest minister edukacji narodowej we współpracy z ministrem administracji i cyfryzacji. Szkoły do pilotażu wybrał wojewoda – dostanie od rządu pieniądze proporcjonalnie do liczby podstawówek w województwie. Ostatecznie o tym, kto się dostał do pilotażu, zdecydowało losowanie.
     Za dwa obszary programu „Cyfrowa Szkoła”, nazwane „e-szkoła” (infrastruktura dla szkół) i „e-uczeń” (nowoczesne pomoce dydaktyczne dla uczniów) zapłaci budżet państwa – 50 mln złotych.
    Cyfrowa Szkoła: to także „e-nauczyciel”, czyli rozwijanie cyfrowych umiejętności nauczycieli i „e-zasoby edukacyjne”, czyli rozbudowanie publicznych elektronicznych zasobów edukacyjnych. Będą one w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na szkolenia dla nauczycieli pójdzie 20 mln zł, a na tworzenie zasobów edukacyjnych: 43 mln zł.
     By ułatwić nauczycielom przejście do „epoki cyfrowej” zostanie przeszkolonych 40 „e-trenerów” i 1200 „e-moderatorów”, a także 19 tysięcy e-koordynatorów stosowania nowych technologii w nauczaniu. Powstaną materiały merytoryczne i szkoleniowe dla nauczycieli oraz międzyszkolna platforma informatyczna, dzięki której nauczyciele będą mogli współpracować i wymieniać się pomysłami.
     Portal edukacyjny Scholaris rozbuduje zasoby edukacyjne, a Telewizja Polska SA przygotuje audycje oświatowych dla szkół, które będą dostępne na portalu edukacyjnym TVP.
     Powstaną elektroniczne podręczniki dla klas IV-VI szkół podstawowych, które zostaną udostępnione na otwartym publicznym portalu edukacyjnym. Będą dostępne dla każdego i za darmo, i każdy będzie mógł z nich korzystać na dowolny sposób. 
     Z zakupionych w ramach programu pomocy dydaktycznych i innego sprzętu będą mogli również korzystać, w miarę możliwości, uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Źródło: Cyfrowa szkoła i nowe umiejętności: program pilotażowy rządu – LINK

 

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum