Podziel się:

Program Leader. Skoro jest tak dobrze czemu jest tak źle?

wtorek 26th, Kwiecień 2011 / 16:17 Autor:

Środki unijne

     Dziennik Gazeta Prawna alarmuje, że jeżeli nie zostaną uproszczone procedury programu Leader, dzięki któremu miały powstawać na wsi nowe miejsca pracy, przedszkola i świetlice cały program może zakończyć się fiaskiem a Unia Europejska może zakwestionować program w całości i zażądać zwrotu 2,5 mld zł.
     Dodatkowym problemem jest nieefektywne wykorzystywanie środków przez Lokalne Grupy Działania, które miały te środki rozdzielać. 
     Jak mówi Paweł Pacek, zastępca dyrektora w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zdarzało się np., że zakupu papieru i materiałów dokonywano w firmie powiązanej osobowo z pracownikami LGD, a ekspertyzę na ten sam temat po raz trzeci wykonywała osoba spokrewniona z jej prezesem.


     LGD muszą urzędom marszałkowskim zwracać pieniądze – od kilkuset do – w skrajnych przypadkach – nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedna z LGD działająca na Podlasiu jest z tego powodu na granicy bankructwa. Wstrzymano jej bieżące finansowanie, a do zwrotu ma 24 tys. zł wydanych na sprzęt w 2009 roku.
     Problemów nie uniknęła nasza Lokalna Grupa Działania, która na początku 2011 roku znalazła się w poważnych tarapatach finansowych.
     W połowie kwietnia na stanowisko prezesa powołano Katarzynę Jarczewską.

     W interesie nas wszystkich jest aby Pani Prezes znalazła sposób na wyprowadzenia Lokalnej Grupy Działania Krainy Wzgórz Trzebnickich na prostą. Jej wysokie kompetencje miałem okazję poznać osobiście na jednym ze szkoleń organizowanych przez LGD.
     Niestety przekonałem się również o wygórowanych wymaganiach jakim należy sprostać aby uzyskać dotację w ramach programu Leader. Tak więc teza jaką stawia Gazeta Prawna wydaje się w pełni uzasadniona.
     Więcej o programie Leader i Lokalnych Grupach Działania na poniższym materiale filmowym, który jest zdecydowania bardziej optymistyczny niż artykuł w Gazecie Prawnej (link):

DEBATA OKRĄGŁEGO STOŁU „LEADER CZY MOŻNA LEPIEJ?” cz.1 Wstęp from Witryna Wiejska on Vimeo.

DEBATA OKRĄGŁEGO STOŁU „LEADER CZY MOŻNA LEPIEJ?” cz.2 Pozytywne rezultaty Programu Leader w Polsce from Witryna Wiejska on Vimeo.

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum