Podziel się:

Przedstawicielka PKO BP radzi, jak złożyć na koncie wniosek o świadczenie 500 plus

poniedziałek 14th, Marzec 2016 / 10:45 Autor:
Kategoria: Rozmaitości

PKO BP jest pierwszym bankiem, który przystąpił do programu Rodzina 500 plus, ale najprawdopodobniej nie ostatnim. Wyjaśniamy krok po kroku, jak będzie wyglądała procedura składania wniosku o świadczenie za pomocą bankowości elektronicznej.

W jaki sposób będzie potwierdzana tożsamość osób, które zdecydują się wypełnić wniosek o świadczenie wychowawcze za pośrednictwem państwa banku?

Aneta Styrnik-Chaber, PKO Bank Polski: – Składanie wniosku w wersji elektronicznej będzie możliwe dla klientów banku, którzy posiadają dostęp do konta za pośrednictwem serwisu internetowego. Wniosek będzie można złożyć jedynie w serwisach transakcyjnych. Nie będzie to możliwe w oddziałach banku, ani przez infolinię. Tożsamość naszych klientów została potwierdzona podczas ich fizycznej obecności w oddziale, choćby przy zakładaniu konta lub w czasie podpisywania umowy za pośrednictwem kuriera. Osoby, które mają konto w PKO Bank Polski nie będą musiały po raz kolejny być poddane procesowi weryfikacji tożsamości.

Jakie kroki musi podjąć klient, żeby złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną?

- Po zalogowaniu do systemu bankowości transakcyjnej, wniosek będzie dostępny w specjalnej zakładce. Bank przygotowuje również system podpowiedzi ułatwiających wypełnienie wniosku, dlatego część pól wypełniana będzie automatycznie. Uzupełnienia będą dotyczyć m.in.: imienia, nazwiska, numeru PESEL, a także jeśli rodzic nie zadeklaruje innego numeru konta bankowego, na które mają być przesyłane pieniądze, numer zostanie zasugerowany automatycznie.

W razie konieczności do dokumentu będzie można, jako załączniki, dołączyć dokumenty, np. oświadczenia w formacie pdf, jpg lub png.

Czy wniosek dostępny na stronie internetowej państwa banku będzie taki sam jak ten przedstawiony przez resort rodziny?

- Prace nad formularzem trwają, na pewno będzie on dostępny przed 1 kwietnia. Przede wszystkim zależy nam na tym, aby proces składnia wniosków był ujednolicony. Dane, które są wymagane nie będą różnić się od wniosku przedstawionego przez MRPiPS. Jednak przy jego tworzeniu kierujemy się ergonomią w elektronice, dlatego np. kolejność pytań będzie trochę zmieniona.

W jaki sposób wniosek z banku trafi do konkretnego urzędu?

- Wnioski wraz z załącznikami będą wysyłane z systemów transakcyjnych banku do systemu administracji publicznej Emp@tia, a z niego trafią do poszczególnych urzędów gmin lub MOPS. Bank nie będzie weryfikował poprawności treści wniosku ani prawidłowości i kompletności załączników. Weryfikacją, obróbką danych i wypłatą świadczeń zajmie się właściwy organ samorządowy.

Czy osoba, starająca się o świadczenie wychowawcze otrzyma potwierdzenie wysłania wniosku?

- Przy wypełnianiu wniosku bardzo ważne będzie podanie prawidłowego adresu mailowego, ponieważ każdy klient, tak jak w przypadku składania zeznania podatkowego przez internet, po jego wysłaniu otrzyma Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Jednocześnie nasi klienci będą mogli pobrać lub wydrukować wypełniony wniosek. Przy czym taka opcja będzie możliwa jedynie zaraz po wysłaniu wniosku.

Dane z wypełnionego wniosku zapisane zostaną tymczasowo. Po ich dostarczeniu bank bezpowrotnie usunie z systemów wszystkie podane we wniosku informacje. Zapisane zostaną jedynie te związane z faktem i czasem złożenia wniosku przez klienta. Zgodnie z prawem oraz podpisaną z ministerstwem umową nie możemy przechowywać żadnych danych, które będą zawarte we wniosku.

Źródło: Kurier PAP

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum