Podziel się:

Przełom w sprawie szpitala im Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

piątek 23rd, Październik 2015 / 15:59 Autor:

Nareszcie przełom w sprawie szpitala im Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Szpital, który od kilku lat tonie w długach potrzebował „natychmiastowej reanimacji” (to cytat z wypowiedzi jednego z lekarzy obecnych na dzisiejszej sesji).

Dzisiejsza sesja Rady Powiatu nie przyniosła wprawdzie ostatecznego rozstrzygnięcia, ale udało się podjąć dwie ważne decyzje. Radni przyjęli program naprawczy oraz podjęli uchwałę o pokryciu straty szpitala za rok 2014. Do niezbędnego minimum potrzebne jest jeszcze pokrycie strat za rok 2012 i 2013, które to zaległości nie były przez poprzedni Zarząd Powiatu pokrywane. Dzisiejsze decyzje, to szansa na pozytywne zmiany i nadzieja na to, że rozwiązanie problemów szpitala nabierze tempa. O czym na wcześniejszych i na dzisiejszej sesji kilkukrotnie mówiłam,  przekonując, że szpital jest i był ważny i że program naprawczy jest koniecznością.

Co będzie dalej,  jaki wariant ostatecznie wybiorą Radni Powiatu Trzebnickiego? Nikt jeszcze nie ma gotowej odpowiedzi. Wszystko będzie zależało od negocjacji, które prowadzone będą z Panem Burmistrzem Markiem Długozimą i z Akademickim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej. Być może pojawią się jeszcze jakieś inne pomysły, które trzeba będzie rozważyć.

Pan Starosta Waldemar Wysocki (PiS) przedstawił nam dziś konkretne, ale z pewnością nie ostateczne propozycje jakie otrzymał Zarząd Powiatu od Gminy Trzebnica i poinformował, że na wstępne propozycje Szpitala Akademickiego musimy jeszcze poczekać.

Pierwszym i w tej chwili najważniejszym krokiem było przyjęcie programu naprawczego i to się udało. Obecna na sali załoga szpitala – lekarze, pielęgniarki, personel medyczny na czele z Panem Dyrektorem szpitala chcą go wdrażać. Brawo!

Myślę, że determinacja i postawa załogi szpitala uświadomiła Radnym opozycji PO i Razem w Powiecie jak ważna to sprawa. Skoro załoga szpitala jest tak zdeterminowana, to cieszę się, że i Radnym Powiatu Trzebnickiego udało się pomysł poprzeć. Może to też dobry znak pozytywnych zmian w Radzie Powiatu. Oby tak się stało – potrzebne są mądre decyzje poprzedzone analizą, a to można zrobić tylko wtedy, gdy radni mogą wypowiadać swoje sądy (co na dzisiejszej sesji znów było niestety ograniczane przez Panią Przewodniczącą i dopiero błysk fleszy spowodował udzielanie głosu). Jeśli Radni odłożą negatywne emocje i animozje to zajmą się pracą.

Myślę, że Zarząd i Rada Powiatu powinna jak najszybciej szukać dalszych rozwiązań, bo pierwszy krok będzie skuteczny tylko wtedy gdy po nim nastąpią kolejne. Tylko w ten sposób będzie można spowodować poprawę sytuacji naszego powiatowego szpitala, a na tym zależy nam wszystkim: mieszkańcom, załodze i radnym.

Cieszę się że Radni Platformy Obywatelskiej i Razem w Powiecie zagłosowali za uchwałami przygotowanymi przez Zarząd i Pana Starostę, bo to Zarząd spowodował, że plan naprawczy szpitala zaistniał. Gratuluję !

Na koniec jeszcze jedna refleksja. Na sesji obecne były lokalne media, których relacje video zwykle niezwłocznie można oglądać w Internecie. Tym razem tak się jednak nie stało i to chyba nie dlatego, że rejestrujące obrady kamery nagle się wszystkie  zepsuły. A może to co sfilmowały było zbyt obiektywne ? Na szczęście obywatele nie tak łatwo poddają się manipulacji mediów.

 

szymczuk

Magdalena Szymczuk
Radna Powiatu Trzebnickiego

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum