Studyjne lato z Odnowy Wsi Dolnośląskiej

I podróż studyjna

Lato na półmetku. Czas upałów, odpoczynku i tak zwanego sezonu ogórkowego. Kanikuła w pełni ! Tymczasem członkowie Grupy Odnowy intensywnie zbierają inspiracje do dalszych działań. Okazja ku temu nadarza się podczas wyjazdów studyjnych organizowanych w ramach programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej przez urząd marszałkowski.

Podróże studyjne to kilkudniowe, intensywne wyjazdy do miejscowości Dolnego Śląska, podczas których uczestnicy zapoznają się z działaniami i dokonaniami odwiedzalnych lokalnych społeczności.

I podróż studyjna – Cysterski Lubiąż

I podróż

Pierwsza z zaplanowanych podróży po dolnośląskich sołectwach odbyław się w dniach 28-29 czerwca 2013r. W ciągu dwóch dni grupa 45 przedstawicieli grup odnowy wsi z terenu całego województwa odwiedziła 5 wsi – laureatów konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. Psary reprezentowane były przez Krystynę Szczerbik. W każdej z odwiedzanych miejscowości można było zapoznać się z projektami zrealizowanymi przez wiejskie społeczności, a co istotne,  wymienić się własnymi doświadczeniami i poznać źródła finansowania działań lokalnych.

I podróż studyjna

W Tyńcu Małym w gminie Kobierzyce na uwagę zasługuje projekt pn. „Dżemowisko” pod patronatem lidera zespołu Dżem – mieszkańca wsi. Lubiąż w gminie Wołów jest fantastyczny przykład maksymalnego wykorzystania zasobów wsi do budowania indywidualnego wizerunku wsi (niezwykły pocysterski kompleks klasztorny). Powstaje tu turystyczna wieś z Ekomuzeum Cysterskim. Pierwszy dzień podróży zakończono w Kuraszkowie w gminie Oborniki Śląskie – wieś Ludzi z pasją, w której łączy się tradycję z nowoczesnością (projekty powstałe na tej bazie sprawiają, że każdy znajdzie tu cos dla siebie). Drugi dzień rozpoczęto we wsi tematycznej opierającej swój rozwój na bazie głównego zasobu jakim są konie – „kutej na 4 kopyta” Potaszni (gm. Milicz) . Podróż zakończono w niedalekiej Truskawkowej Wsi (Pęgów, gm. Oborniki Śląskie) w której „żyje się radośnie i twórczo” i jest w tym haśle coś na rzeczy.

I podróż studyjna – Kuraszkowska pasja

II podróż

II podróż studyjna

Kolejna podróż w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi odbyła się w dniach 19-20 lipca 2013r. Z Psar uczestniczyli w niej sołtys Jerzy Szczerbik oraz nierozłączna Krystyna Szczerbik. W ciągu dwóch dni 45 przedstawicieli grup odnowy wsi z terenu całego województwa odwiedziło 5 wsi – laureatów konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”.

II podróż studyjna w Krosowicach

W Smreczyna i Goworów (gm. Międzylesie) zwracają uwagę niezwykłą aktywnością organizacji wiejskich i oddolną inicjatywą mieszkańców wspartą przez Gminę na każdym etapie realizacji poszczególnych projektów. Krosowice w gminie Kłodzko chwalą się cyklicznym „Festiwalem Reimanna”, przyciągającym do Krosnowic rzesze wielbicieli muzyki poważnej, zarówno z kraju jak i zza granicy. Drugi dzień podróży rozpoczęto w Piławie Dolnej w gminie Dzierżoniów, która w 2012 r. doceniono w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska” za przedsięwzięcie „ Klub integracji międzypokoleniowej – aktywna wieś dzięki aktywnym seniorom”. Podróż zakończ0no w Szczepankowicach w gminie Kobierzyce nagordzonych w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska” za niezwykłe spektakularny początek działań w ramach Odnowy Wsi.

II podróż studyjna

III podróż

III podróż studyjna

Ostatnia w tym roku podróż po wsiach Dolnego Śląska w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi odbyła się w dniach 9-10 sierpnia 2013r. Z Psar brały w niej udział Krystyna Szczerbik i Wanda Śliwowska.

III podróż studyjna – Rzesówek wśród lasu

Ławszowa (gm. Osiecznica) pokazała projekty mające na celu stworzenie kompleksowej oferty wsi tematycznej. W Radostowie Średnim (gm. Lubań) uwagę przykuły pomysły miszkańców na maksymalne wykorzystanie świetlicy wiejskiej dla dobra mieszkańców. Pierwszy dzień podróży zakończył się w Mojeszu w gminie Lwówek Śląski, gdzie zaprezentowano sukcesy wsi, m.in  „Niecodzienne Jarmarki Dziedzicowe”, plany na przyszłość i grupę niesamowitych mieszkańców, którzy za tym stoją. Drugi dzień podróży to „Wioska wśród lasu” (Rzeszówek, gm. Świerzawa) z konkursami kręcącymi się wokół drzew i drewna. Podróż zakończyła się w Radzimowicach w gminie Bolków , w których czas płynie wolniej i czasami przyśpiesza podczas corocznego Święta Chleba Powszedniego i Wina Dobrego oraz „Świata Kultur” -Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wszelkich.

III podróż studyjna – Radzimowice

Podróże pozwoliły zapoznać się z miejscowościami, z których każda jest inna, o innych walorach oraz pomysłach na siebie i swój rozwój. Za to wszystkie miejsca łączy jedno – grupa ludzi która chciała coś zmienić i znalazła na to pomysł. Czy uda się to u nas?

III podróż studyjna

Zdjęcia zaczerpnięto ze strony internetowej Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Comments are closed.