Podziel się:

Puchar Polski w Dogtrekkingu edycja Wisznia Mała – podsumowanie

poniedziałek 20th, Lipiec 2015 / 23:37 Autor:

16 lat temu grupa Czechów, miłośników psich zaprzęgów poszukiwała miejsca do zorganizowania zawodów. Teren musiał być odpowiedni pod względem warunków śniegowych, wysokości nad poziomem morza, profilu trasy i pozytywnego wsparcia ze strony urzędów. Tak trafili do Deštné w Górach Orlickich.  W styczniu b.r. po raz dziewiętnasty zostały tam zorganizowane zawody pod nazwą: Šediváčkův Long. To najdłuższe zawody psich zaprzęgów w Republice Czeskiej i jedne z najtrudniejszych w Europie.

Deštné jest oddalone tylko o kilka kilometrów w linii prostej od Zieleńca, dzielnicy Dusznik Zdroju. W tym roku trasa czeskich zawodów przebiegała również przez Polskę. 2 lipca b.r. został podpisany list intencyjny rozpoczynający współpracę pomiędzy Miastem Duszniki Zdrój i Polskim Związkiem Sportu Psich Zaprzęgów. Obie strony zobowiązały się dążyć do utworzenia w Dusznikach Zdroju głównego ośrodka psich zaprzęgów w Polsce. Tak władze Dusznik Zdrój  chcą wykorzystać atuty swojej gminy.

Jednocześnie od 2008 roku w Jakuszycach odbywa Husqvarna Tour – co roku, na zawody psich zaprzęgów przyjeżdża tu 100 zespołów z całego świata. Od przyszłego roku Szklarska Poręba i Duszniki Zdrój będą rywalizować o tytuł zimowej stolicy Polski psich zaprzęgów.

Na całym świecie obserwuje się duży wzrost popularności sportów kynologicznych. Nie brakuje chętnych na zajęciach Obedience, Agility czy Flyball. Właściciele psów szkolą swoich podopiecznych również w tropieniu czy w zaganianiu bydła. Miłośników psich zaprzęgów możemy spotkać już nie tylko w górach.  Są wszędzie,  nawet na nadodrzańskich wałach we Wrocławiu. Bardzo popularny staje się dogtrekking – spośród sportów kynologicznych zawody w tej dyscyplinie przyciągają zdecydowanie najwięcej uczestników.

Dogtrekking to nie tylko sport. To także sposób na zwiedzanie ciekawych miejsc. Dzięki zorganizowaniu małowiszeńskiej edycji Pucharu Polski w Dogtrekkingu nazwa naszej gminy była i jest wymieniana w towarzystwie najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Polsce. Niewątpliwie na taki tytuł zasługują Przesieka czy Wisła.

Bliskie sąsiedztwo Wrocławia przyciągnęło wielu zawodników, którzy ze względu na dogodną lokalizację wystartowali w zawodach dogtrekkingowych po raz pierwszy. Byli jednak i tacy, którzy są tak zafascynowani tym sportem, że przyjechali do nas z drugiego końca Polski. Liczba takich fascynatów stale rośnie.

Mimo, że od startu minęło już 30 dni cały czas pojawiają się  w sieci nowe pozytywne relacje z zawodów. Na portalu youtube można znaleźć kilka bardzo interesujących filmów z naszego dogtrekkingu, które są doskonałą prezentacją walorów naszej gminy. Bez znaczenia jest fakt, że część trasy przebiegała przez gminy sąsiadujące. To w Wiszni Małej zaczynają się Kocie Góry – nie dajmy sobie wmówić, że jest inaczej.

Facebookowy profil, Merrella, sponsora Pucharu śledzi ponad 1 milion użytkowników z całego świata. Duża część z nich, dokładnie miesiąc temu dowiedziała się o gminie Wisznia Mała.

Na koniec kolejna dobra wiadomość: w Plebiscycie Gazety Wrocławskiej Odkrywanie Dolnego Śląska, Puchar Polski w Dogtrekkingu edycja Wisznia Mała zajmuje obecnie III miejsce w kategorii wydarzenia. Koniecznie kliknij w obrazek, przejdź na stronę Naszego Miasta i zagłosuj na nasze Wydarzenie i pamiętaj żeby robić to codziennie:

puchar-plebiscyt

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum