Podziel się:

Rada Gminy podjęła decyzję o zmianie granic okręgów wyborczych. Kto zyskał a kto stracił?

piątek 08th, Luty 2013 / 23:58 Autor:

     Ustawa Kodeks Wyborczy zobligowała samorządy do dokonania podziału jednostek samorządu terytorialnego na jednomandatowe okręgi wyborcze. W związku z tym Rada naszej gminy podjęła  pod koniec ubiegłego roku  Uchwałę, ustanawiającą w gminie Wisznia Mała 15 jednomandatowych okręgów wyborczych.
     Zmiana z pozoru kosmetyczna, dla części wyborców z naszej gminy będzie miała znaczenie kluczowe.
     Od 2014 roku, mieszkańców Szewc w Radzie Gminy będzie reprezentowało dwóch radnych a nie jak dotąd – jeden.
     Mieszkańcy Ozorowic mieli do tej pory jednego radnego a mieszkańcy Strzeszowa dwóch. Od najbliższych wyborów Strzeszowianie nadal będą wybierać dwóch radnych ale jeden z nich będzie reprezentować również Ozorowiczan.

     Zasięg terytorialny poszczególnych okręgów wyborczych przedstawia się następująco:

 1. Wisznia Mała
 2. Machnice, Pierwoszów, Wysoki Kościół
 3. Piotrkowiczki, Mienice
 4. Strzeszów: Lipowa, Mienicka, Młynarska, Ozorowicka
 5. Strzeszów Osiedlowa, Polna, Łąkowa, Ozorowice
 6. Szewce: Wrocławska od numeru 9, Strzeszowska – numery nieparzyste od numeru l do końca oraz, nymery parzyste od numeru 74 do końca, Boczna, Sportowa, Nowa, Polna
 7. Szewce: Długa, Strzeszowska – numery parzyste od numeru 2 do numeru 72, Wrocławska od numeru l do numeru 8, Lotnicza, Rzemieślnicza, Piekarnicza, Kwiatowa, Stacyjna, Kolejowa, Topolowa, Torowa, Irysowa, Liliowa, Zielona,
 8. Ligota Piękna:  Sportowa, Akacjowa, Działkowa, Fiołkowa, Jaśminowa, Kręta, Krótka, Leśna, Letniskowa, Modrzewiowa, Na kolonii do numeru 74, Osiedlowa, Różana, Malinowa, Strzeszowska, Ogrodowa,
 9. Ligota Piękna: Główna, Aleja Brzozowa, Aleja Sosnowa, Brzoskwiniowa, Na kolonii od numeru 75 do końca, Cicha, Stawowa, Wrzosowa, Wrocławska, Wiśniowa, Wąska, Leszczynowa, Prosta, Lipowa, Łąkowa, Morelowa, Polna
 10. Malin
 11. Kryniczno z przysiółkiem: Cienin i Raków, Rogoż
 12. Psary: Główna, Kasztanowa, Łąkowa, Długa od numeru l do numeru 8 i numer 10, Nowa, Polna, Willowa
 13. Psary: Wolności, Długa od numeru 9 i numeru 11 do końca, Stawowa, Rzemieślnicza, Rakowska, Malinowa, Parkowa
 14. Szymanów
 15. Krzyżanowice

    Uderza fakt, gdy porówna się powyższą listę z danymi PKW o liczbie uprawnionych do głosowania w 2010 roku w poszczególnych okręgach wyborczych, jak bardzo nierówny jest rozkład ilości wyborców w poszczególnych okregach  przypadających na jednego radnego.
     Przykład najbardziej skrajny: 687 Szymanowian uprawnionych do głosowania będzie mieć w Radzie Gminy  jednego reprezentanta a niewiele większa ilość Szewczan (726), będzie miała ich dwóch.
     Ciekawe, że Strzeszowian uprawnionych do głosowania w roku 2010 było 833 czyli o ponad 100 więcej niż Szewczan, jednak to mieszkańcy Strzeszowa będą musieli się teraz dzielić jednym z mandatów z Ozorowiczanami, chociaż Ozorowice oddalone są od Szewc i Strzeszowa w odległości porównywalnej. Pojęcia nie mam jak Rada Gminy to wyliczyła.
     Dysproporcje w sile głosu mieszkańców poszczególnych okręgów przedstawioną jako stosunek ilości mandatów przypadających na dany okręg wyborczy do ilości uprawnionych do głosowania w nim zamieszkujących, obrazuje poniższy rysunek:

 

 

     Dysproporcje te istniały już od lat i Kodeks Wyborczy je tylko utrwalił.
     Co prawda pewnych uwarunkowań oczywiście nie da się zmienić, ale gdy się analizuje ostatnie zmiany w podziale mandatów pomiędzy Szewcami, Strzeszowem i Ozorowicami nie sposób nie odnieść wrażenia, że Rada Gminy po prostu pomyliła się w rachunkach.
     Niech nikogo nie zmyli fakt, że Wysoki Kościół znajduje się w środku powyższego zestawienia. Mieszkańcy najwyżej położonej wioski w gminie Wisznia Mała, od lat mogą wybierać swojego radnego co najwyżej pomiędzy kandydatami z Pierwoszowa lub z Machnic.

 

 

, ,

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum