Podziel się:

Czy na terenie Gminy Wisznia Mała powstanie Rezerwat Przyrody?

niedziela 09th, Styczeń 2011 / 00:38 Autor:
Kategoria: Przyroda

Suseł     Poniższy artykuł napisałem już ponad pół roku temu. Po przeczytaniu ostatniego numeru „Gazety Trzebnickiej Nowa” widzę, że temat jest coraz bardziej aktualny, więc – dla przypomnienia - wrzucam go na górę.
     Samorządy Wrocławia i Wiszni Małej wystąpiły z wspólną inicjatywą stworzenia na terenie dawnego poligonu na styku Wrocławia i naszej gminy, Rezerwatu Przyrody Rodzimej. Warunkiem jego powstania jest przekazanie przez ministra obrony narodowej na cele społeczne zbędnego dla wojska terenu znajdującego się na wrocławskich Polanowicach i Sołtysowicach i południowo wschodniej części naszej gminy.

     Dyrektor wrocławskiego ZOO zaproponował odtworzenie na tym obszarze populacji susła moręgowego i innych zwierząt, które wyginęły na skutek działalności człowieka. Inicjatywę powstania rezerwatu poparło wiele instytucji, między innymi: Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry i Towarzystwo Urbanistów Polskich.

     Do koordynacji działań na rzecz powstania parku powołano Koło na Rzecz Powstania Półrezerwatu Przyrody Rodzimej w składzie: Elżbieta Majchrzak , Joanna Mierzejewska i Radosław Ratajszczak.

     Zwierzęta żyjące bez klatek, wybiegów i ogrodzeń miałyby do dyspozycji przestrzeń o łącznej powierzchni prawie 500 ha (doliczając pole golfowe i ośrodek jeździecki), a w bliskiej odległości Dolinę Widawy, kompleks leśny w Ligocie Pięknej i cały Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórz Trzebnickich, o którym już pisałem.

To wspaniała inicjatywa, – trzymajmy kciuki za jej powodzenie!

Linki:

 

 

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum