Podziel się:

Rok 2013 – ustanowienie hipoteki na nieruchomościach Szpitala. O biciu piany – część IV

wtorek 29th, Grudzień 2015 / 17:23 Autor:

27 marca 2013 r. Rada Powiatu Trzebnickiego podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na ustanowienie hipoteki na nieruchomościach należących do Szpitala, stanowiących własność powiatu, na zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego przez Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Hipoteka nie została zdjęta do dnia dzisiejszego.

21 listopada 2012 r. – Sesja Rady Powiatu

Starosta mówił, że pracują z dyrektorem szpitala, by całość zobowiązań szpitala skonsolidować w jeden kredyt hipoteczny pod zastaw szpitala – co może spowodować zmniejszenie obsługi zadłużenia o 2-3 % – co dałoby 300-400 tys zł.

28 grudnia 2012 r. – Sesja Rady Powiatu

Starosta Robert Adach stwierdził, że nie jest to w jego ocenie komfortowa sytuacja, gdy trzeba płacić bankom odsetki – i w tym kontekście pracuje się nad tym by kredyt szpitala zamienić na kredyt hipoteczny.

27 marca 2013 r. - Sesja Rady Powiatu

Starosta Robert Adach oświadczył, że nie potwierdza tezy, że sytuacja szpitala jest zła. Na wynik operacyjny wpływają takie informacje jak umorzenie kredytu np. w 2010 r. było umorzenie i wynik był niski, to był zysk nadzwyczajny. Praca szpitala nie miała na ten wynik operacyjny w 2010 r. wpływu. Powiat pokrywa stratę po odliczeniu kosztów amortyzacji. Wynik operacyjny za rok 10,11,12 i 13 jest zbliżony. Szpital zazwyczaj nie finansuje się w kontekście wyniku operacyjnego. Rok 2013 jest inny, ponieważ ustawa mówi, że wynik operacyjny minus amortyzacja. W tym roku jest problem z otrzymaniem pieniędzy za nadwykonania i dlatego ten wynik operacyjny trochę się pogorszył.
Starosta mówił, że do pokrycia straty finansowej będzie kwota od półtora do dwóch milionów. Mówił, że rok 2013 będzie lepszy niż 2012 bo kontrakt z NFZ jest lepszy, a stworzenie nowych dwóch oddziałów także może spowodować wzrost przychodów. Mówił, że sytuacja nigdy w żadnym szpitalu nie była stabilna i nie należy tworzyć takiego wizerunku, że zmienia się na gorsze w tym lub ubiegłym roku. Tak naprawdę zawsze sytuacja szpitala była trudna. Pamiętać należy, że szpitale powiatowe w całej Polsce są w trudnej sytuacji i samorządy w różny sposób ingerują w utrzymanie szpitali. Powiedział, że zapewne nikt z radnych nie stanie na stanowisku by takiej ingerencji nie podjąć. Co do zastrzeżenia, że przyjdzie bank. Przecież cały czas trzymana jest ręką na pulsie: sprawozdania finansowe wpływają na bieżąco do rady, ustawa wyraźnie mówi jest strata i albo się ją pokrywa się albo nie. Bank może tylko wtedy zająć majątek, gdy dojdzie do sytuacji, że strata nie będzie pokryta.
Radny Krzysztof Głuch wtrącił pytając, czy za kilka lat będzie z czego pokryć stratę?
Starosta kontynuował, że zakłada się, dąży się do takiej sytuacji, żeby na koniec 2013 roku zbilansować się na zero, czyli nie wykazać straty. To jest cel, który chcemy osiągnąć. Strategia jest taka, że nie odlicza się środków na amortyzację, ale od wielu lat szpital jest modernizowany i kupowane są nowe urządzenia – nie z odpisów amortyzacyjnych, ale ze środków powiatowych i unijnych. Dlatego szpital z roku na rok jest coraz bardziej nowoczesny. W zeszłym roku były dotacje z rezerwy budżetu państwa, a w tym roku szpital pozyska pieniądze z urzędu marszałkowskiego na kwotę 400 tysięcy jak również od Fundacji Polskiej Miedzi na kwotę 100 tys. Najważniejsze by szpital zarobił na bieżące koszty, by nie dopłacać na działania, które winny być finansowe przez NFZ.
Starosta powiedział, że ma nadzieję, że w roku 2013 tak będzie. Ale jeżeli będzie taka sytuacja, że nagle NFZ zmniejszy kontrakt to problem się pojawi. Trzeba będzie podjąć działania i możliwości są różne np. zamykać oddziały deficytowe. Ale to na bieżąco należy pilnować, śledzić, podejmować działania, tak jak od wielu lat jest czynione. Przystąpiono do głosowania nad uchwałą.

Uchwala nr XXII /172/ 2013 Rady Powiatu Trzebnickiego z dnia 27 marca 2013 roku w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie hipoteki na nieruchomościach stanowiących własność powiatu na zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego przez Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, została podjęta.

O wierzycielu szpitala, firmie Magellan można przeczytać na stronie Gazety Finansowej. Polecam: LINK

 

hipoteka

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum