Podziel się:

Rusza program Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu

wtorek 14th, Kwiecień 2015 / 13:56 Autor:
Kategoria: Edukacja

Rusza ogólnopolski program edukacyjny dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Na wybranych zajęciach lekcyjnych najmłodsi nauczą się zasad bezpieczeństwa w codziennych sytuacjach. Pomysłodawcą i organizatorem Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu jest Fundacja Grupy PKP.

Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu to projekt edukacyjny poświęcony kwestiom bezpieczeństwa w wielu ważnych sferach życia. Program skupia się na takich zagadnieniach jak: bezpieczeństwo podczas podróży pociągiem, korzystanie z urządzeń i energii elektrycznej, nauka i zabawa z komputerem i w internecie oraz dbanie o bezpieczeństwo osobiste i o środowisko naturalne. Wszystkie zagadnienia zostaną zaprezentowane uczniom pierwszych klas szkół podstawowych na zajęciach przyrody i godzin wychowawczych w maju i czerwcu tego roku. – Przebieg i treść zajęć będą dostosowane do wieku uczniów. Bohaterem wszystkich lekcji zostanie postać sympatycznego Beniego, który pojawi się na materiałach dydaktycznych. Beni z pewnością wzbudzi zaufanie dzieci, zachęcając ich tym samym do wspólnej nauki. Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu to nie tylko „zwykłe” lekcje, to edukacja przez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych metod – zapewnia Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji Grupy PKP.

W ramach programu na pierwszaków czekać będzie wiele atrakcji. W każdym z bloków tematycznych planowane są innowacyjne zadania kreatywne poza terenem szkoły m.in. gra edukacyjna w pociągu. W czasie moderowanej wycieczki uczniowie dowiedzą się, jak bezpiecznie wsiąść i opuścić pojazd, jak interpretować sygnały dźwiękowe na dworcach, co należy zrobić z bagażem, jak odszukać na tablicy rozkładów właściwy pociąg. W scenariuszach zajęć znajdą się także quizy, komiksy i gry planszowe. Do dyspozycji uczestników programu oddana będzie także specjalna edukacyjna gra komputerowa. Wszystko opracowane tak, aby ułatwić uczniom przyswojenie kluczowych zasad bezpieczeństwa przydatnych w wielu sferach życia.

Fundacja Grupy PKP zaprosi do udziału szkoły z całej Polski. Docelowo w projekcie uczestniczyć będzie ok. 100 placówek. – Około 5.000 uczniów biorących udział w programie powalczy o atrakcyjne nagrody dla swoich szkół. Nagrody wręczone zostaną na wrześniowym festynie podsumowującym projekt. Szkoły, które w ramach realizacji programu zaproponują nieszablonowe, nowatorskie działania dodatkowe otrzymają granty finansowe – zachęca Paweł Wojciechowski.

Placówki, które wezmą udział w akcji otrzymają także certyfikat Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu.

Przystąpienie do projektu jest bezpłatne, a materiały dydaktyczne zapewni Fundacja Grupy PKP. Szkoły zainteresowane wzięciem udziału w projekcie mogą dokonać zgłoszenia wypełniając formularz na stronie www.spb.edu.pl.

Inicjatywę edukacji najmłodszych uczniów w zakresie bezpieczeństwa przy użyciu innowacyjnych i ciekawych metod docenili, poprzez objęcie patronatem honorowym: Joanna Kluzik–Rostkowska – Minister Edukacji Narodowej, Maria Wasiak – Minister Infrastruktury i Rozwoju, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka oraz Piotr Szymczak – Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Partnerem merytorycznym programu jest PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie.

***

Pomysłodawcą i organizatorem programu Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu jest Fundacja Grupy PKP, która rozpoczęła działalność w połowie 2014 r., a niedawno została wyróżniona w najnowszym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Poza programem Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu, Fundacja równolegle prowadzi działania z zakresu edukacji oraz tradycji i kultury związanej z kolejnictwem. Dotychczas zrealizowała m.in. dwa programy grantowe: „Kolej na Innowacje” i „Z kolei Szkoła”. W okresie przedwakacyjnym Fundacja wyda przewodnik po historycznych liniach i obiektach kolejowych w Polsce oraz opublikuje audioprzewodnik po dworcu Warszawa Centralna. Jeszcze w tym roku planowane jest także uruchomienie budowy szlaku edukacyjnego Warszawska Linia Średnicowa. Więcej informacji o działalności Fundacji znajduje się na stronie www.fundacjapkp.pl

Oficjalna strona programu Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu: www.spb.edu.pl

Szkola_przyjazna_bezpieczenstwu_dolacz

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum