Podziel się:

Skarby wiszeńskich łąk – Mniszek lekarski

sobota 11th, Maj 2013 / 10:46 Autor:
Kategoria: Przyroda

     Mniszek lekarski – uciążliwy chwast czy roślina o bogatych właściwościach leczniczych? Wszystko zależy od kontekstu.
    Jeżeli ktoś chciałby zbierać tę roślinę, by wykorzystywać ją do celów spożywczych – to powinien to robić właśnie w takich regionach jak nasza gmina, gdzie dużo jest jeszcze miejsc oddalonych od ruchliwych dróg czy zabudowań.
     Ciekawostka: syrop z mniszka o nazwie Mniszek Bronisławski Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu (gm. Dobre), został wpisany 18 stycznia 2010r. na elitarną listę produktów tradycyjnych sporządzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
     W medycynie ludowej znanych jest conajmniej kilkanaście przepisów na różne potrawy z tej rośliny. Najpopularniejsze z nich można znaleźć na portalu PotrawyRegionalne.pl.
     Przepisy te za zgodą redakcji portalu publikuję poniżej:

Mniszek traktowany jest przede wszystkim jako uciążliwy chwast (zwłaszcza w ogrodach i trawnikach), ale jest również stosowany od dawna w tradycyjnej medycynie europejskiej. Już w średniowieczu księgi zielarskie wymieniały jego lecznicze zastosowanie. Dziś również mniszek uważany jest za roślinę leczniczą, która z powodzeniem stosowana jest w chorobach wątroby, woreczka żółciowego, nerek, skóry i w profilaktyce cukrzycy. Stanowi cenny surowiec do sporządzania naparów, odwarów, preparatów prostych i złożonych, jak również do produkcji wina, nalewek, syropów, dodatków do surówek itd. Ostatnio liście mniszka są przedmiotem badań naukowców ze względu na możliwość działania antyoksydacyjnego oraz przeciwnowotworowego.

WINO Z MNISZKA LEKARSKIEGO I.

Aby uzyskać 40 litr płynu do fermentacji należy wziąć;

 • 10 litrów kwiatów mniszka lekarskiego,
 • 30 litrów wody,
 • 12 cytryn,
 • 12 kg cukru,
 • 10 dag kg drożdży piekarniczych.

Wykonanie:

Zebrać kwiaty mniszka bez szypułek, rozłożyć cienką warstwą na folii by lekko przewiędły i aby pozbyć się owadów. Po 12 godzinach przebrać dokładnie kwiaty odrzucając nadgniłe, suche, brudne itd. Odmierzyć ilość kwiatów litrowym słoikiem, ugniatając je słoju (nie ubijać). Kwiaty włożyć do obszernego naczynia (najlepiej beczułki ceramicznej z kołnierzem wodnym). Cytryny umyć, sparzyć wrzątkiem, pokroić na plastry, wrzucić do kwiatów. Wrzącą wodą zalać kwiaty i cytryny, trzymać w ciepłym miejscu przez 3 dni. Następnie zlać płyn a kwiaty i cytryny dokładnie wycisnąć, oba płyny razem połączyć. Przefiltrować przez gazę. Rozpuścić w wodzie 12 kg cukru, dodać do soku z mniszka, zaszczepić drożdżami piekarniczymi (nie winnymi!!!). Po ukończeniu fermentacji i sklarowaniu wina – przelać do butelek.
Wino jest nietrwałe (2-3 lata), słodkie z leciutką nutką goryczy. Kolor złocistobiały, o miłym zapachu. Zalecane pomocniczo w chorobach naczyniowych, żylakach nóg i odbytu, środek żółciopędny, przeciwdziałający zaparciom, lekko moczopędny, wskazany przy w chorobach nerek i pęcherza, a także w nerwicach – ze względu na łagodnie uspokajające działanie.

WINO Z MNISZKA LEKARSKIEGO II.

Składniki:

 • 4 szklanki kwiatów mniszka,
 • 4 litry wody,
 • 2 pomarańcze (bez soku),
 • 2 cytryny (bez soku)
 • 1 kg miodu (najlepiej z kwiatów mniszka),
 • 15 g drożdży winnych (do białych win).

Wykonanie:

Kwiaty zebrać najlepiej w słoneczny dzień koło południa, przebrać, oczyścić. Zalać przegotowaną wodą, dodać miód, owoce cytrusowe pokrojone w ćwiartki (odcisnąć z nich wcześniej sok) oraz drożdże. Fermentować w naczyniu w ciemnym pomieszczeniu przez ok. 3 tygodnie w temperaturze około 200 C. Co 2 do 3 dni mieszać płyn z kwiatami. Po zakończonej fermentacji odcedzić wino przez czystą ściereczkę, zlać do butelek, zakorkować i leżakować ok. 9 miesięcy.
Wino zalecane przy schorzeniach woreczka żółciowego, przy leczeniu skazy moczanowej i kwasu moczowego, na stany przedcukrzycowe. Pić pół szklanki przed posiłkiem.

NALEWKA Z MNISZKA LEKARSKIEGO I.

Składniki:

 • 30 kwiatów mniszka lekarskiego,
 • 1 litr wódki (45 proc.).

Wykonanie:

Kwiaty mniszka szybko opłukać pod bieżącą wodą, pojedynczo rozłożyć i wysuszyć. Umieścić je w szklanym naczyniu, zalać wódką, macerować siedem dni. Nalewkę zlać znad kwiatów, przefiltrować, rozlać do butelek.
Nalewka zalecana jest pomocniczo w chorobach naczyniowych, w żylakach nóg i odbytu, jako środek żółciopędny, przeciwdziałający zaparciom, lekko moczopędny, wskazana w chorobach nerek i pęcherza, a także w nerwicach – ze względu na łagodnie uspokajające działanie>

NALEWKA Z MNISZKA LEKARSKIEGO II.

Składniki:

 • 5 dkg kwiatów mniszka,
 • 15 dkg miodu akacjowego,
 • 1 litr alkoholu (40 proc.).

Wykonanie:

Kwiaty mniszka oczyścić, lekko osuszyć, zalać alkoholem. Wystawić na słońce na 3 tygodnie, następnie zlać nalew. Kwiaty wycisnąć, połączyć oba płyny, dodać miód, wymieszać i przefiltrować.
Czas leżakowania – minimum 6 miesięcy.

SOK ZE ŚWIEŻEGO ZIELA MNISZKA LEKARSKIEGO I.

30 dkg świeżego ziela mniszka przepłukać przegotowaną wodą, zmiażdżyć i wycisnąć sok.. Pić 3 x dziennie po małym kieliszku.

SOK ZE ŚWIEŻEGO ZIELA MNISZKA LEKARSKIEGO II.

5 szklanek soku z ziela mniszka lekarskiego zalać 0,25 ltr spirytusu, zostawić na 1 tydzień. Pić 2 x dziennie po łyżce rozcieńczonej w pół szklance wody.

SYROP Z KWIATÓW MNISZKA LEKARSKIEGO.

Składniki:

 • 200 kwiatów mniszka,
 • 0,5 litra wody,
 • 0,5 kg cukru,
 • 2 łyżki soku z cytryn.

Wykonanie:

Kwiaty rozłożyć na papierze – by wyszło z nich robactwo. Następnie zalać je zimną wodą, zgotować i pozostawić na całą noc. Rano przecedzić przez płótno, lekko wygniatając. Dodać cukier i sok z cytryny, gotować bez przykrycia tak, aby uzyskać konsystencję syropu (syrop zbyt gęsty może się skrystalizować, zbyt rzadki – sfermentować). Syrop z mniszka można jak miód spożywać z chlebem, stosować do wyroby pierników lub sporządzania napojów orzeźwiających. Do sporządzania syropu z mniszka stosowane są różne sposoby – zbiór całych kwiatów lub samych płatków, dodatek soku z cytryny lub cytryny pokrojonej w cząstki, niekiedy również dodatek pomarańczy itd. Najlepiej przepis wypróbować samemu i dostosować do swojego indywidualnego gustu.

SURÓWKA OCZYSZCZAJĄCA ORGANIZM.

Trzy garście młodych listków mniszka zalać osoloną wodą, zostawić na pół godziny. Następnie odcedzić, osuszyć, rozdrobnić i zalać szklanką jogurtu naturalnego. Doprawić szczyptą soli, cukru i pieprzu, posypać posypanym szczypiorkiem.

Przeciwwskazania:

- w przypadku uczuleń na mleczny sok mniszka
- w przypadku wrzodów żołądka oraz zapalenia żołądka (mniszek może spowodować nadprodukcję kwasu żołądkowego)
- niedrożność jelit oraz dróg żółciowych

Pamiętaj, że substancje zawarte w ziołach oddziaływają na twój organizm i w nadmiarze mogą wyrządzić mu krzywdę.

Mniszek lekarski w magii: likwiduje smutek i melancholię, pozwala zachować równowagę psychiczną; posiada właściwości łagodzące pracoholizm, lęki związane z pracą; przyciąga okazję do zarobienia pieniędzy, ochrania przed zawiścią i zazdrością na tle materialnym; gdy dokucza nam chandra czy też inne rozterki serca, wystarczy zerwać kilka kwiatów mniszka, przytulić do siebie i cicho wyszeptać im swoje strapienia i zgryzoty – jego magiczna moc jeszcze tego samego dnia da nam o sobie znać.

Tekst i foto:

Andrzej Mikołajewicz – www.potrawyregionalne.pl

© JM Media 2010. All rights reserved.

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum