Podziel się:

Sól wypadowa trafiła również do piekarń w powiecie trzebnickim.

wtorek 12th, Marzec 2013 / 18:10 Autor:

     Po prawie roku od ujawnienia afery solnej Fundacja Pro-Test z Warszawy uzyskała od Głównej Inspekcji Sanitarnej listę 646 przedsiębiorstw, u których pracownicy GIS stwierdzili posiadanie lub nabycie soli o przeznaczeniu przemysłowym, tzw. soli wypadowej.
     Na liście firm, która padły ofiarą oszustów znajduje się wiele znanych dolnośląskich piekarń: Julka i Prusice z naszego powiatu oraz min. Hert, Furtak i Kubiak .
Pełna lista w załączonym poniżej pdf-ie.


     Zestawienie to nie obejmuje jednak producentów m.in. wyrobów mięsnych, mleczarskich i przetwórstwa rybnego, których kontrola leży w kompetencji Głównego Inspektoratu Weterynarii.
     Informacja o producentach, którzy oszukiwali sprzedając sól wypadową jako spożywczą nadal trzymana jest w tajemnicy. GIS podaje do publicznej wiadomości nazwy jedynie trzech przedsiębiorstw, którzy zajmowały się tym procederem.

     Dla uspokojenia: Sól spożywcza odróżnia się od soli wypadowej przede wszystkim większym udziałem procentowym chlorku sodu (NaCI), mniejszą zawartością wody, znacząco mniejszą zawartością siarczanu (VI) sodu oraz większą zawartością substancji przeciwzbrylającej.
     Należy podkreślić, że w przeprowadzonej przez niezależne jednostki naukowe oraz ekspertów naukowych, na podstawie wnikliwej analizy pełnej dokumentacji, w tym wyników badań przeprowadzonych przez biegłych ekspertów wyznaczonych przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu prowadzącą śledztwo w tej sprawie, ostatecznej ocenie ryzyka potwierdzony został brak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi związany z ewentualnym spożyciem środków spożywczych wyprodukowanych z użyciem soli wypadowej (z pisma Genaralnego Inspektora Sanitarnego do fundacji Pro-Test).

Dla zainteresowanych:

Żródło: pro-test.pl

Trzebnica24.eu – wieści z powiatu trzebnickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj na Facebook-u

Obserwuj na Facebook-u

Archiwum